Faydalı Bilgiler
Kondisyon Bisikleti
Kondisyon bisikletinin faydaları, Kondisyon bisikleti alırken dikkat etmeniz gerekenler, kondisyon bisikleti ile kardiyo

Kondisyon Bisikletinin Faydaları

Evimizin rahatlığında sporu zevk alarak yaşamak büyük bedeller ödemeden bütün bunlara ulaşmak çok ta zor değil. Size sadece neden kondisyon bisikleti almanız gerektiği ile ilgili küçük ayrıntılar vermek isterim. Ancak önce kendi kendinize "Yeter artık! Bu miskinliğe daha fazla izin veremem" demelisiniz. Unutmayın karar verirseniz başarıya daha hızlı ulaşacaksınız.

Öncelikle neden kondisyon bisikleti diye sorarsanız; çünkü işin aslı pedal çevirmekten ibarettir ve hemen hemen herkese uygun bir egzersiz şeklidir. Yatay ve dikey olmak üzere iki tip kondisyon bisikleti bulunmaktadır. Bunlardan yatay olanı genelde egzersizin konforunu arttırmak için ve sırtı desteklediğinden aşırı kilolu kullanıcılar, diz ve eklem problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ve sokakta bisiklete binmekten daha faydalıdır. Çünkü kondisyon bisikletini kullandığınız süre boyunca nabzınızı ölçebilir, ne kadar karbonhidrat ne kadar yağ yaktığınızı görerek daha bilinçli spor yapma imkanı bulabilirsiniz.

İşte size kondisyon bisikletinin faydaları:

Kondisyon bisikletinizi haftada 3-4 gün 30-35 dk kullanarak.

 • Kendiniz daha iyi ve daha genç hissedersiniz,
 • Sık sık hastalanmanın önüne geçer ve vücut direncinizi arttırırsınız,
 • Kemiklerinizi ve kas yapınızı geliştirirsiniz,
 • Stresi azaltır daha iyi uyku çekersiniz,
 • Fazla kilolarınızı atarak daha fit bir vücuda sahip olursunuz,
 • Hiper tansiyon riskini azaltır kolesterolünüzü düşürebilirsiniz,
 • Kan basıncınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz,
 • Kendinize güveninizi arttırıp daha pozitif bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Kondisyon bisikleti alırken dikkat etmeniz gerekenler

 • Oturma konumu: Dikey veya yatay bisikletler, hareketli seleler
 • Fiyat: Bütçenize uygun ve kalitesini ispatlamış marka
 • Programlama sayısı: Doğru antrenman ve zorluk derecesine uygun programlama,
 • Yer tasarrufu: Katlanabilir ve ergonomik olması.

Yukarıdaki kondisyon bisikletinin yararlarına ek olarak önereceğimiz küçük bir not da bisikletinizi sürekli görebileceğiniz bir yere koymanız ve televizyon karşısında ya da müzik dinleyerek spora devam etmenizdir. Bu sizin kolay sıkılmanızı önleyerek sporu sadece heves olmaktan çıkarıp düzenli bir yaşam formuna dönüştürmenizi sağlayacaktır. Voit Kondisyon Bisikleti modellerini incelemek ve satın almak için tıklayınız.


Kondisyon Bisikleti ile Kardiyo

Fit olabilirsiniz ama sağlıklı olmayabilirsiniz. Ancak fit olmadan gerçekten sağlıklı olamazsınız. Gerçekten kondisyon bisikleti ile kardiyo egzersizi yapılabilinir mi?

Düzenli kalp ritmi ve ve vucuttaki güçlü kan dolaşımını sağlayabilmek için egzersiz yapmanız şarttır. Kalkın ve egzersiz için bu bisiklete binin. İşte anahtar bu…

Her türlü egzersiz bir artıdır. İş yerinizde merdiven çıkmak, bahçeyle uğraşmak, köpeğiniz ile gezintiye çıkmak gibi her türlü aktivite size yardımcı olur. Ancak bir çok insan için düzenli çalışmanın manası düzenli egzersizdir. Bunun anlamı da sizin yapmaktan zevk alacağınız egzersiz ve aletlerdir. Jogging yapmak, bisiklete binmek, yürümek, kondisyon bikleti, koşu bandı, aerobik vb. türden egzersizler gibi…Ancak bir türü yada kombineli birkaç türü seçmeniz gerekir.

Hedef kalp ritmi ve nefes sıklığına ulaşmak istersiniz. Hedef nokta maksimum kalp ritminize bağlıdır. Yaşa göre değişmek ile birlikte ortalama maksimum nabız atış hızı dakikada 220dir. Eğer 40 yaşındaysanız maksimum nabız atış hızınız 180dir. Eğer henüz egzersize başlıyorsanız, hedefiniz normal nabız atışına göre %50 daha aşağıda olabilir. Bu 40 yaşındaki günlük aktivite yapan bir insandaki dakikada 90 atışa oranla çok düşük bir nabız atışıdır. Daha çok egzersiz yapan bir kişide bu oran /70 daha fazla olup 126dır. Eğer daha fazla egzersiz yapılırsa bu rakam yükselir.

Eğer yürümeye yeni başlıyorsanız, canlı bir yürüyüş için nabız atış hedefinizde zaten olabilirsiniz. Ancak formda bir kişi yürüyerek asla hedef nabzını tutturamaz. Bu kişi daha zorlayıcı egzersizleri seçmek zorundadır.

Kardiyo bisikleti ile değişik varyasyonlardaki hızlarla fitness düzeyiniz ayarlamak çok daha pratiktir. Ayrıca hava şartları nasıl olursa olsun kapalı alanda yapacağınız bu egzersiz aletine her zaman ulaşabilirsiniz. Kondisyon bisikletini evde yada bulunduğunuz ortamda her gördüğünüzde aklınıza onu kullanmak ve pedallarını çevirerek egzersize başlamak daha kolay gelecektir.

Kondisyon bisikletinizi hafif bir diyet ile destekleyin. Ağırlık çalışarak ve germe hareketlerini de kombine ederek, daha sağlıklı ve iyi hissedeceğiniz bir fitness programı oluşturabilirsiniz. Kardiyo bisikleti hemen şu an başlayabileceğiniz bir egzersiz aletidir!